Egzamin maturalny w Formule 2023
Informacje ogólne
W roku szkolnym 2024/2025 do egzaminu maturalnego w Formule 2023 przystępują m.in. osoby, które w 2025 r. ukończą 5-letnie technikum.
Egzamin maturalny nie jest obowiązkowy, więc uczeń/absolwent wypełnia deklarację zgłoszenia do egzaminu i składa ją do dyrektora szkoły do 7 lutego 2025 r.
W 2025 r. egzamin maturalny składa się z części pisemnej oraz części ustnej.
Absolwent, przystępując do egzaminu maturalnego w 2025 r., zdaje obowiązkowo i musi uzyskać co najmniej 30% punktów możliwych do zdobycia –
1) w części ustnej – egzaminy, dla których nie określa się poziomu, z następujących przedmiotów:
a) język polski
b) język obcy nowożytny wybrany z języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego albo włoskiego.
2) w części pisemnej – egzaminy na poziomie podstawowym z następujących przedmiotów:
a) język polski
b) matematyka
c) język obcy nowożytny.
Aby w 2025 r. uzyskać świadectwo dojrzałości, absolwent jest również zobowiązany w przypadku egzaminu maturalnego w Formule 2023 zdać, tzn. uzyskać co najmniej 30% punktów możliwych do zdobycia z egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego (któregokolwiek z zadeklarowanych) na poziomie rozszerzonym.
Wyboru egzaminu z przedmiotu dodatkowego absolwent dokonuje spośród następujących przedmiotów: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język obcy nowożytny (wybór spośród następujących języków: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski), język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Absolwent może ponadto przystąpić do egzaminu z nie więcej niż pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych spośród ww.
W 2025 r. do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego nie musi przystąpić absolwent dowolnego typu szkoły, który posiada dokumenty poświadczające uzyskanie dyplomu zawodowego na poziomie technika.
Absolwent taki do 22 kwietnia 2025 r. musi złożyć pisemną informację o rezygnacji z przystąpienia do egzaminu maturalnego z przedmiotu dodatkowego lub przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym.
Niezgłoszenie się na egzamin z przyczyn losowych lub zdrowotnych
Zdający lub jego rodzice (prawni opiekunowie) nie później niż w dniu, w którym odbywa się egzamin z danego przedmiotu, składają do dyrektora macierzystej szkoły udokumentowany wniosek o umożliwienie przystąpienia do egzaminu w terminie dodatkowym. Część pisemna egzaminu maturalnego w terminie dodatkowym odbędzie się w dniach od 3 do 17 czerwca 2025 r.
Część ustna egzaminu maturalnego w terminie dodatkowym z języka polskiego i języków obcych nowożytnych odbędzie się w dniach od 9 do 11 czerwca 2025 r.
Egzamin w terminie poprawkowym
Do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym może przystąpić absolwent, który:
- przystąpił do wszystkich egzaminów z przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i w części pisemnej i żaden z tych egzaminów nie został mu unieważniony ORAZ
- przystąpił do egzaminu z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języka obcego – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym i co najmniej jeden egzamin z przedmiotu dodatkowego nie został mu unieważniony12 ORAZ
- nie zdał egzaminu maturalnego, tzn. nie uzyskał co najmniej 30% punktów, wyłącznie z jednego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej ALBO w części pisemnej, ALBO z żadnego przedmiotu dodatkowego w części pisemnej
- złożył nie później niż 15.07.2025 r. oświadczenie o zamiarze przystąpienia do egzaminu poprawkowego.
Część pisemna egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym odbędzie się 19 sierpnia 2025 r. Część ustna egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym z języka polskiego, języków mniejszości narodowych oraz z języków obcych nowożytnych odbędzie się 20 sierpnia 2025 r.
Dostosowanie warunków i form przeprowadzania egzaminu do potrzeb zdających
Dostosowanie to może polegać na:
- przygotowaniu odrębnych arkuszy,
- wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu specjalistycznego (np. komputera),
- przedłużeniu czasu trwania egzaminu,
- zapewnieniu pomocy nauczyciela wspomagającego.
Dokumenty, na podstawie których przyznawane jest dostosowanie:
- orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
- orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania,
- zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza,
- opinia PPP o specyficznych trudnościach w uczeniu się.
Ważne terminy:
do 7 lutego 2025 r. – ostateczny termin złożenia deklaracji.
Egzaminy w terminie głównym:
5–22 maja 2025 r. przeprowadzenie części pisemnej egzaminu maturalnego w terminie głównym:
5 maja – język polski poziom podstawowy
6 maja – matematyka poziom podstawowy
7 maja – język angielski poziom podstawowy
9–24 maja 2025 r. przeprowadzenie części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego i języków obcych nowożytnych w terminie głównym.
Egzaminy są przeprowadzane w szkole według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych.
Egzaminy w terminie dodatkowym – 3–17 czerwca 2025 r.
Egzamin w terminie poprawkowym:
– część pisemna – 19 sierpnia 2025 r.
– część ustna – 20 sierpnia 2025 r.
Termin ogłoszenia wyników: 8 lipca 2025 r./ 10 września 2025 r.