60 minut dla malucha na 60-cio lecie szkoły
W piątek 25.03 uczniowie kl. 3PA odwiedzili Przedszkole Samorządowe Nr2 w Trzebini. Trzecioklasiści przygotowali festiwal nauki dla przedszkolaków przybliżając im tajniki nauk matematyczno-przyrodniczych. Dzieci świetnie się bawiły, chętnie uczestnicząc w eksperymentach pod okiem starszych kolegów.
Dyskusyjny Klub Kulturalny – lutowe 60 minut poświęcone kulturze.
Przedmiotem naszej dyskusji była znana, aczkolwiek nie najnowsza książka: „Zabić drozda” Harper Lee. Większość z klubowiczów przyznała, że książka powinna znaleźć się w kanonie lektur. Bardzo ciekawa fabuła, a przede wszystkim piękny, uniwersalny przekaz na temat tolerancji i krzywdzących uprzedzeń.
Ja i mój przyjaciel”- 60 fotografii na 60-lecie szkoły
Z racji tego, że w listopadzie spotkanie nie odbyło się – w grudniu odbyło się podwójnie:) Przygotowanie do dyskusji nad 600 – stronicowym „Metrem” zajęło nam sporo czasu. Zatem drugie grudniowe posiedzenie poświęcone było filmowi. Ostatni film Andrzeja Wajdy pt.: „Powidoki” wywołał wielowątkową dyskusję: wolność artysty, komunistyczny totalitaryzm, trudne relacje rodzinne, portret nauczyciela – mistrza – to najczęściej poruszane tematy.
Pod takim właśnie hasłem odbywał się w naszej szkole konkurs fotograficzny. Zadanie konkursowe polegało na przesłaniu zdjęcia, na którym jest się widocznym razem z ulubionym zwierzakiem. Na wszystkich fotografiach widać szczęśliwe, zadbane zwierzęta oraz więź, jaka łączy je z właścicielem. Spośród nadesłanych ponad 60 zdjęć wyłoniono zwycięzców: I m. – Wiktoria Grudzień /4PP/II m. – Aleksandra Piątek 4D/III m. – Emilia Kwiatkowska /4SP/ i Patrycja Mokrzycka /3S/.Wyrożniono prace: Wanessy Koćmy /2A/, Karola Góreckiego /4PP/, Wiktorii Gąsienicy-Spyry /3EG/, Kai Banaś /2A/ oraz Michała Kłeczka z /3PG/. W konkursie uczestniczyli również nauczyciele i w tej kategorii przyznano wyróżnienia dla: p. Iwony Kawali, p. Małgorzaty Braś, p. Joanny Kulawik, p. Kacpra Bierońskiego, p. Alicji Mielus.
Jubileusz 60- lecia, zatem 60 minut poświęconych kulturze. DKK nie odpuszcza:)
Burzliwa dyskusja spowodowała, że jej uczestnicy zapomnieli się sfotografować, stąd skąpa fotorelacja z Klubowiczami, którzy dyskutowali najdłużej.
LITERATURA ŁĄCZY POKOLENIA
SPOTKANIE INTEGRACYJNE KLUBOWICZÓW DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI MBP W CHRZANOWIE I DYSKUSYJNEGO KLUBU KULTURALNEGO ZESPOŁU SZKÓŁ EKONOMICZNO-CHEMICZNYCH W TRZEBINI Z OKAZJI JUBILEUSZU 60-LECIA SZKOŁY.
Spotkanie poświęcone było książce Dymitra Glukhovskiego pt.: „Metro 2033”. Książka pomimo upływu lat od pierwszego wydania nie traci na popularności w środowisku młodzieżowym, lecz nie tylko. W Roku Stanisława Lema postanowiliśmy porozmawiać o współczesnej fantastyce w postapokaliptycznym wymiarze.
Różnica wieku członków obydwu klubów nie przeszkodziła w literackiej dyskusji, a jej pikanterii przydawała niewątpliwie różnica zdań na temat poruszanych kwestii. Warto dodać, że Miejska Biblioteka w Chrzanowie zajęła pierwsze miejsce w Małopolsce i piętnaste w Polsce w Rankingu Bibliotek Instytutu Książki i Rzeczpospolitej. Uczniowie mieli zatem okazję zmierzyć się z wysokim poziomem dyskutantów i poradzili sobie znakomicie.
Spotkanie odbyło się w dużej mierze dzięki dwóm wspaniałym Paniom, koordynatorkom chrzanowskiego DKK, Pani Oldze Nowickiej i Pani Ewelinie Deludze, które z ogromną serdecznością i gościnnością kolejny nas podjęły nas w bibliotece. Niewątpliwie w spotkaniu pomógł fakt, iż nauczyciele naszej szkoły są czynnymi uczestnikami chrzanowskiego DKK.
Jubileuszowa akcja czytelnicza. 60 książek z okazji 60-lecia…
W efekcie czytanych książek było o wiele więcej… 27.10.2021r. Szkoła wzięła udział w II Międzynarodowej edycji akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Czytali wszyscy: uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi. Podczas przerw korytarze, sale i oczywiście biblioteka szkolna pełniły funkcje wspólnych czytelni… Oczywiście zakładamy, że akcja stanie się tradycją szkoły i będziemy do niej przystępować nie tylko z okazji jubileuszu.
Jubileusz na sportowo: 60 km na 60-lecie
Pod koniec października 60 uczniów naszej szkoły zaliczyło 60 kilometrową trasę w biegu sztafetowym. Każdy z uczestników przebiegł swój dystans, dokładając w ten sposób „cegiełkę” do jubileuszowego maratonu. W akcję zaangażowało się kilku nauczycieli, warto dodać, że nie byli to tylko wuefiści. Biegacze wykazali się nie tylko świetną kondycją, ale również zaangażowaniem w kibicowaniu. Dzięki temu – wspólnymi siłami – udało się!
Daliśmy radę! – Jubileuszowa działalność Szkolnego Klubu Wolontariatu
Zbiórka darów dla schroniska w Bolesławiu zakończyła się SUKCESEM. Zebraliśmy ponad 100 kg karmy, środki czystości, zabawki, legowiska oraz inne artykuły przydatne dla zwierzaków. Pamiętając, że obchodzimy 60-lecie naszej szkoły, udało nam się zebrać 60 darów różnego rodzaju.
Zebrane rzeczy zostały odebrane przez pracowników Urzędu Miasta Trzebinia, który był inicjatorem akcji a osobiste podziękowanie na ręce pani dyrektor Renaty Bębenek złożył pan burmistrz Jarosław Okoczuk.
Pragniemy podziękować wszystkim zaangażowanym w akcję, a w szczególności uczniom z klasy 4PP, którym udało się zebrać największą ilość darów. W zamian klasa ta otrzymuje „ Dzień bez pytania”. Pozostali uczniowie otrzymali pozytywne uwagi.
Warto pamiętać, że zwierzę to nie rzecz, jako istota żyjąca- czuje!
Jubileusz na sportowo: październikowy rajd rowerowo – rolkowy
Uczniowie i nauczyciele wyposażeni w pojazdy na kółkach różnego formatu odbyli rajd nad Zalew Sosina w Jaworznie. Ekipa rowerzystów pokonała trasę spod naszej szkoły nad Sosinę i z powrotem – łącznie 45 km. Ekipa rolkowców dwa razy przejechała pętlę 5km wokół zalewu, a niektórzy pokusili się o trzecią powtórkę. Pogoda nam dopisała od samego początku do zakończenia rajdu!
Minimum 60 minut miesięcznie poświęconych kulturze – DKK w październiku
Tym razem przedmiotem dyskusji był film. „Hotel w Rwandzie” Terry’ego George’a to oparta na faktach historia niejakiego Paula Rusesbaginy, który odegrał rolę bohatera podczas najbardziej krwawego dramatu Afryki, znanego jako Ludobójstwo w Rwandzie.
Zastanawialiśmy się, skąd się biorą tendencje rasistowskie, czy obecnie zmagamy się z przejawami nietolerancji, dlaczego w ludziach jest tyle skłonności do zła i bestialstwa.
Frekwencja podczas spotkania znowu nie zawiodła. Liczymy, że z każdym spotkaniem Klubowicze będą coraz bardziej ze sobą zintegrowani, a co za tym idzie, ubocznym efektem intelektualnych dyskusji będą tak bardzo pożądane relacje towarzyskie…
W Dniu Kawy – 60 x mocca na 60 – lecie. Kawa ma wiele odsłon, a każdą z nich kochają miliony. 29 września to najbardziej kawowy dzień w roku! Na całym świecie obchodzony jest wszak Międzynarodowy Dzień Kawy.
Z tej okazji Zespół Nauczycieli Gastro zaprosił wszystkich na pyszną kawę. A że mamy 60-lecie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini to wydaliśmy 60 różnych kaw całkiem za darmo! Rozpuszczalna, parzona, z cukrem lub bez, z mlekiem lub bez – każdy znalazł coś dla siebie, a zainteresowanie było ogromne.
A że picie kawy jest wbrew pozorom zdrowe niech świadczy garść prozdrowotnych informacji przedstawionych poniżej.
Jubileuszowa działalność Dyskusyjnego Klubu Kulturalnego. Minimum 60 minut miesięcznie poświęconych kulturze – wrzesień
Co prawda szkolny DKK swój początek datuje na długo przed nastaniem roku jubileuszowego, z racji tej wyjątkowej okazji jego członkowie również włączyli się w obchody pod hasłem: „Minimum 60 minut miesięcznie poświęconych kulturze”. Poczyniono zatem zobowiązanie, by spotykać się częściej i regularnie.
Wrześniowemu spotkaniu towarzyszyła egzystencjalna zaduma nad labiryntem ludzkiego życia – zatem błądziliśmy po zakamarkach surrealistycznej przestrzeni, dyskutując o słynnym „Procesie” Franza Kafki. Tradycyjnie nasze refleksje sięgały szeroko rozumianej współczesności – okazało się bowiem, iż tzw. „sytuacja kafkowska” świetnie nadaje się do definiowania naszych obecnych zmagań z absurdami biurokracji, machiny bezdusznego prawa oraz i innymi egzystencjalnymi bolączkami.
Frekwencja podczas spotkania jest powodem do dumy. Dołączyło kilku nowych Klubowiczów, również z klas pierwszych, co bardzo cieszy, ponieważ zajęli oni puste miejsca po ubiegłorocznych czwartoklasistach.