Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce – raport

W latach 2010-2015 ZSECh uczestniczył w projekcie MKZwM, finansowanym z funduszy unijnych, który miał na celu rozwijanie kształcenia zawodowego. W ramach projektu nasi uczniowie mieli możliwość udziału m.in.:

1. w wizytach zawodoznawczych (odwiedziliśmy: fabrykę Fiat Auto Poland w Tychach, spalarnię odpadów niebezpiecznych w Raciborzu, Hotel Gołębiewski w Wiśle, Gospodarstwo Agroturystyczne Istebna, Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, Hotel Litwor w Zakopanem, Gospodarstwo Szkółkarskie Kapias w Goczałkowicach-Zdroju, Grand Hotel Stamary w Zakopanem i wiele innych ) – 475 uczniów;
  2. zajęciach z języka angielskiego i niemieckiego zawodowego – 189 uczniów;
  3. kursie prawa jazdy kat. B – 87 uczniów;
  4. zajęciach wyrównawczych i przygotowujących do egzaminu maturalnego z języka angielskiego, niemieckiego oraz matematyki – 606 uczniów;
  5. kursie zawodowym dającym uprawnienia do zawodu kelner – 136 uczniów;
  6. kursie zawodowym dający uprawnienia zawodowe dietetyka – 40 uczniów;
  7. kursie zawodowym dający uprawnienia do pracy recepcjonisty – 38 uczniów;
  8. kursie obsługi kasy fiskalnej – 97 uczniów;
  9. kursie obsługi wózków widłowych – 74 uczniów;
  10. kursie baristycznym – 40 uczniów;
  11. szkoleniu z carvingu – 21 uczniów;
  12. kursie barmańskim I i II stopnia – 15 uczniów;
  13. kursie florystycznym – 12 uczniów;
  14. kursie księgowym z programu CDN Optima – 10 uczniów.

Ogółem w różnych formach zdobywania kompetencji zawodowych wzięło udział 2959 uczniów ekonoma.

Doposażyliśmy również pracownie – komputerową, hotelarską, gastronomiczną oraz laboratorium chemiczne na kwotę około 112 tys. złotych.

Z całą pewnością zdobyte umiejętności i nowe doświadczenia będą pomocne w uzyskaniu satysfakcjonującej i dobrze wynagradzanej pracy.

/MM, PS/