Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”

Nasza Szkoła po raz kolejny przystąpiła do projektu Lekcje ZUS czego uwieńczeniem był udział w etapie okręgowym  Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”
15 uczniów z klas Technik ekonomista rozwiązywało test składający się z 20 pytań  z zakresu bloków tematycznych

Świadomy zawsze ubezpieczony

• Cel ubezpieczeń społecznych
  • Historia ubezpieczeń
  • Zadania ZUS
  • ZUS ≠ FUS

Co Ci się należy, kiedy płacisz składki

• System ubezpieczeń społecznych
  • Praca zarobkowa a ubezpieczenia
  • Świadczenia z ubezpieczenia chorobowego
  • Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego

Renty i emerytury

• Świadczenia z ubezpieczeń rentowych
  • Świadczenia z ubezpieczenia emerytalnego
  • Emerytura – Twoja przyszłość w Twoich rękach
  • Emerytura – I, II, III fi lar

E-ZUS, czyli firma pod ręką

• Rejestracja firmy
  • Zgłoszenie do ubezpieczeń
  • Ulgi w płaceniu składek
  • Rozliczenia z ZUS

Wszyscy nasi uczniowie przekroczyli próg 17 pkt/20 pkt. Do etapu wojewódzkiego kwalifikują się drużyny składające się z trzech uczniów, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów. Punkty drużyny się sumuje i z całej Polski wybierane są zespoły z najwyższą liczbą punktów.  W roku poprzednim uzyskaliśmy w sumie 57 punktów i to niestety nie dało nam szans na udział w dalszym etapie.

Jak widzicie konkurencja jest ogromna, startuje kilkadziesiąt tysięcy szkół z całej Polski. Dwie uczennice- Nikola Kozub klasa 3EG/E, Karolina Jamroż klasa 4E uzyskały 20 pkt/20 pkt  aż trzech uczniów uzyskało 19 pkt/20 pkt Sebastian Borkowski kl. 3EG, Natalia Ziajka kl. 3EG/E i Paulina Nowicka kl. 3EG/E . Komitet Okręgowy zdecydował o dogrywce i ostatecznie to Paulina Nowicka zasiliła drużynę. Mamy nadzieję, ze znajdziemy się wśród 20 drużyn, które zakwalifikują się do etapu wojewódzkiego.

Trzymajcie za nas kciuki!!!

Jestem z Was bardzo dumna. Wszyscy uczestnicy Olimpiady wykazali się ogromną wiedzą, która zapewni przyszłym przedsiębiorcom sprawne poruszanie się w ekonomicznej rzeczywistości.

Marta Tybor