19 listopada 2021 r. – Debata Powiatowej Komendy Policji w Chrzanowie w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego

W piątkowe popołudnie 19 listopada, niewielką aktywną grupą pod opieką pani pedagog, wzięliśmy udział w niezwykle ciekawej debacie zorganizowanej przez Powiatową Komendę Policji w Chrzanowie w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego.

Podczas debaty, której tytuł brzmiał „W JAKI SOPOSÓB OSOBY STARSZE ORAZ MŁODZIEŻ SZKOLNA MOGĄ WPŁYNĄĆ NA ZWIĘKSZENIE POCZUCIA BEZPIECZEŃSTWA SENIORÓW W SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ MIASTA I GMINY CHRZANÓW” zostaliśmy zasypani informacjami oraz wykresami, które pobudziły naszą chęć działania w tej sprawie. Chcielibyśmy podzielić się tą wiedzą z naszymi kolegami i koleżankami ze szkoły po to, by mogli chronić swych najbliższych. Nikt nie jest dla dziadków tak ważny jak ich kochane wnuki, które muszą teraz zrewanżować  się za troskę, którą oni otaczali nas od kołyski. Uczyli nas jak poruszać się po ziemi i w otaczającym nas świecie.

Teraz my musimy nauczyć ich jak bezpiecznie korzystać z Internetu, ustrzec się przed kradzieżami, przed oszustwami telefonicznymi i wyłudzeniami pieniędzy, czy też jak choćby odpowiednio trzymać torebkę w komunikacji miejskiej czy miejscach publicznych, aby jej nie stracić.  Brzmi to wszystko jak oczywista oczywistość! Ale czasami tak nie jest. Gdy byliśmy mali, dziadkowie i rodzice często nam mówili „nie rozmawiaj z obcymi”. Teraz jak dorośliśmy i wiemy jakie to może mieć zagrożenie dla bezpieczeństwa, sami musimy im przypomnieć, że nie wolno im rozmawiać z osobami, których nie znają, podawać danych osobistych przez telefon czy wpuszczać do domu nieznajomych.

Musimy ustrzec ich przed telefonami, które prowadzą do oszukańczych procederów wobec naszych dziadków i utraty czasem nawet dorobku ich całego życia. A musimy pamiętać, że  często w sytuacjach, w których nasi dziadkowie słyszą o zagrożeniu swoich kochanych dzieci lub wnuków, działają pod presją i nie myślą rozważnie. Musimy zacząć ich uświadamiać co może się wydarzyć i zastosować wszelkie środki ochrony. Zadbajmy o ich bezpieczeństwo tak jak oni chronili nas przed upadkami, gdy ledwo stawialiśmy kroki.