Małopolska Noc Naukowców

Małopolska Noc Naukowców

30 września w Krakowie odbyła się tegoroczna Małopolska Noc Naukowców. Nie mogło nas tam zabraknąć. My – Młodzi Naukowcy z klas ekonomicznych (I i II) oraz III B (hotelarskiej), podpatrywaliśmy naukowców w ich codziennej w pracy. Odwiedziliśmy Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach „Symulacje Lean we współczesnych miejscach pracy – symulacja sterowania procesem”. Poznaliśmy metody stosowane w celu optymalizacji procesów w największych firmach. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób poprawić jakość produkowanych towarów. Uwieńczeniem krótkiego wstępu teoretycznego była gra symulująca sterowanie procesem.

Uczestniczyliśmy również w wykładzie „Odkoduj informacje zawarte na opakowaniu”. Zapoznaliśmy się z ze znakami spotykanymi na opakowaniach produktów, odkodowywaliśmy oznaczenia kodów kreskowych.

Wybraliśmy się również na AGH, gdzie podejrzeliśmy ciekawe eksperymenty pt. „Elektryczność i magnetyzm w nauce i technice”. Zobaczyliśmy m. in. jak działa generator van de Graafa, a nasza koleżanka z klasy 1 E nawet odważyła się w jednym z eksperymentów uczestniczyć.  W dobrych, jakże naukowych nastrojach wróciliśmy następnego dnia (tj. o 24.30). Przed nami była jednak wolna sobota, więc można było odespać tę noc.

Brawo Kochani – daliście radę. Jesteśmy z Was dumne, a do McDonalda lub KFC obiecujmy zabrać w innym terminie.

Marta Tybor i Elżbieta Głuch