Trudno nie zauważyć możliwości, jakie stwarza położenie naszego powiatu – dokładnie pośrodku dwóch wielkich miast – Krakowa i Katowic, stanowiących centra podróżnicze i przeładunkowe (lotniska, dworce kolejowe, firmy transportowe, logistyczne i spedycyjne). Co więcej, branża transportowo-logistyczna w naszym kraju rozwija się, powstają nowe terminale, firmy logistyczno-magazynowe i porty. Ten zawód da Ci możliwość pracy w terminalach przeładunkowych (zapewniających przeładunek z jednego środka transportu na drugi, np. z samolotu do pociągu towarowego) i pasażerskich, przedsiębiorstwach logistycznych, spedycyjnych i transportowych, portach lotniczych, morskich i rzecznych. I pamiętaj: zawód ten przygotowuje do pracy na całym świecie. Niektórzy z Was, jak nasi absolwenci, mogą wybrać możliwość pracy na lotnisku lub morskich portach przy odprawie pasażerów, albo w roli stewarda na pokładzie samolotu.

Uzyskany tytuł technika eksploatacji portów i terminali jest honorowany na terenie całej Unii Europejskiej. Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:

SPL.02. Obsługa podróżnych w portach i terminalach.

SPL.03. Obsługa ładunków w portach i terminalach.

Uczniowie realizują w zakresie rozszerzonym przedmioty: geografia, język angielski.

U nas nauczysz się:

 • obsługi podróżnych w portach i terminalach;
 • magazynowania różnego rodzaju ładunków (w tym niebezpiecznych, wielkogabarytowych, żywych zwierząt) w portach i terminalach;
 • obsługi środków transportu w portach morskich i rzecznych, a także w terminalach samochodowych, kolejowych i lotniczych;
 • przygotowania dokumentów do przeładunku i magazynowania towarów;
 • wyboru odpowiednich środków transportu do obsługi portów i terminali;
 • obsługi zintegrowanych systemów informatycznych stosowanych w organizacji pracy portów i terminali;
 • obliczania kosztów przeładunku i magazynowania towarów, a także obsługi pasażerów;
 • języka angielskiego zawodowego używanego w portach i w terminalach;

Dodatkowo oferujemy:

 • wycieczki szkoleniowe do portów lotniczych w Krakowie, Katowicach, Rzeszowie;
 • wycieczki z przelotem samolotem pasażerskim z Krakowa do Gdańska, zwiedzanie portu morskiego DCT w Gdańsku, zwiedzanie promów Stena Line, Polferies oraz szkolenie morskie na promie, Raben Logistic Polska;
 • wycieczki zagraniczne;
 • możliwość uczestnictwa w wykładach otwartych oraz warsztatach na uczelniach wyższych (Politechnika Krakowska- wydział transportu, Akademia Ekonomiczna w Katowicach, Akademia Biznesu w Dąbrowie Górniczej, praktyki w centach logistycznych, firmach transportowych i spedycyjnych, praktyki u największego agenta handlingowego w Polsce w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Katowicach oraz na lotnisku w Krakowie-Balicach, w centach logistycznych, firmach transportowych i spedycyjnych.

Znajdziesz pracę jako:

 • pracownik terminali lotniczych, kolejowych, morskich i samochodowych zajmujący się obsługą pasażerów;
 • specjalista w centrach logistyczno-dystrybucyjnych, zakładach produkcyjnych prowadzących magazyny;
 • specjalista agencji obsługi portów morskich, rzecznych i lotniczych;
 • pracownik w działach przedsiębiorstw transportowo-spedycyjnych;
 • specjalista w przedsiębiorstwach przemysłowych i handlowych na terenie wolnych obszarów celnych;
 • agencje obsługi portów rzecznych, morskich i lotnicze, porty morskie i rzeczne;
 • przedsiębiorstwa transportowo-spedycyjne;
 • terminale lotnicze, samochodowe i kolejowe;
 • biura podróży;
 • linie lotnicze jako stewardessa lub steward;
 • własna działalność gospodarcza w zakresie obsługi pasażerskiej i towarowej zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii Europejskiej;