Collegium Inventorum – budynek odkrywców i wynalazców oficjalnie otwarty!

Collegium Inventorum – budynek odkrywców i wynalazców oficjalnie otwarty!

W środę, 12 kwietnia 2023 r. na zaproszenie Pani Rektor Uczelni dr Soni Grychtoł, prof. MUP, delegacja z naszej szkoły, w składzie mgr Renata Bębenek – dyrektor szkoły oraz mgr inż. Dariusz Łętowski – koordynator współpracy z uczelnią, brała udział w  oficjalnym otwarciu trzeciego, największego i najnowocześniejszego budynku w historii Uczelni – Collegium Inventorum.

Uroczystość rozpoczęła się od premiery specjalnie na tę okazje przygotowanego filmu dokumentalno-informacyjnego składającego się z dwóch części. Część pierwsza przedstawia historię miejsca i budynków, w których obecnie mieści się Uczelnia na przestrzeni lat 1916-2005, natomiast część druga – współczesny obraz kampusu oświęcimskiej uczeni, w tym adaptację nowego budynku.

fot. dr Tomasz Iwański

To jedyna w Polsce, ale też jedyna na świecie uczelnia mieszcząca się w budynkach będących świadkami tak mrocznego rozdziału historii. Budynki, które służyły kiedyś jako zaplecze byłego największego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady wpisanego w 1979 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nazwą Auschwitz-Birkenau – dzisiaj służą młodzieży – podkreśliła Pani Rektor Uczelni dr Sonia Grychtol, prof. MUP tuż po emisji filmu.

fot. mgr Joanna Sadulska-Puch

Obiekt, który obecnie został przystosowany na potrzeby funkcjonowania Uczelni, w latach 1940-1944 nosił nazwę „SS-Unterkunftsgebäude” i był największym budynkiem w zespole. W okresie istnienia obozu KL Auschwitz stanowił on magazyn oraz siedzibę administracji SS. Dzisiaj to budynek odkrywców i wynalazców, przystosowany do kształcenia studentów według najwyższych standardów.

Collegium Inventorum to obiekt o łącznej powierzchni 10 tysięcy metrów kwadratowych, którego adaptacja przyczyniła się do podwojenia dotychczasowej powierzchni kampusu. W budynku tym znalazło swoje miejsce Centrum Inżynieryjne, którego bogate wyposażenie służyć będzie do kształcenia m.in. na kierunkach: Informatyka, Mechatronika, Zarządzanie i inżynieria produkcji. Aby podnieść jakość kształcenia na kierunkach medycznych, powstało w nim również nowoczesne Centrum Medyczne dedykowane kierunkom: Pielęgniarstwo, Ratownictwo medyczne, Dietetyka oraz Wychowanie fizyczne. Ponadto w budynku znalazła się przestronna aula z zapleczem konferencyjnym, sale wykładowe i seminaryjne oraz pokoje gościnne. Ogromnym atutem nowej przestrzeni jest również nowoczesna Biblioteka Akademicka wraz z czytelnią.

Już niebawem nasi uczniowie będą mieli okazję uczestniczyć w warsztatach, wykładach w nowym budynku w ramach naszej współpracy. 

Gratulujemy !

Link do pełnego artykułu: https://www.uczelniaoswiecim.edu.pl/collegium-inventorum-budynek-odkrywcow-i-wynalazcow-oficjalnie-otwarty/