Krakowski Salon Ekonomiczny NBP

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP

13.06. 2022 r Ekonomiści uczący się w klasie 3EG zwiedzili Salon Ekonomiczny, który znajduje się na mapie edukacyjnej Krakowa od około 2 lat. Salon ten został stworzony przez krakowski oddział NBP. Mieści się w trzech salach na parterze budynku Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego Muzeum przy ulicy Basztowej. To ponad 800 metrów kwadratowych powierzchni. Wystawa jest podzielona na trzy uzupełniające się moduły tematyczne, które tworzą:

  • Sala Polska, w której za pomocą infografik i prezentacji multimedialnych zostały przedstawione dzieje pieniądza od narodzin państwa polskiego do czasów współczesnych,
  • Sala Narodowego Banku Polskiego z Gabinetem numizmatycznym, gdzie zostały zaprezentowane oryginalne monety okolicznościowe i obiegowe wraz z banknotami oraz rola NBP jako centralnego banku państwa,
  • Sala Krakowska, w której przedstawiono rody bankierów oraz historię krakowskiego oddziału

Ekspozycja jest interaktywna i stworzona w oparciu o multimedialne wizualizacje.  Uczniowie mieli okazję zobaczyć przepiękne monety i banknoty z różnych okresów państwa polskiego, poznać rody bankierów i dzieje bankowości centralnej w Polsce, a także dotknąć prawdziwej sztaby złota. Co niektórzy spróbowali podnieść tę ważącą 12,5 kg sztabkę, ale udało się to tylko nielicznym.  Najlepszym okazał się tegoroczny mistrz ekonomista, Wiktor K. Jeszcze raz udowodnił swoje mistrzostwo. 😊

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego przygotowanego przez NBP oddział w Krakowie tutajhttps://www.nbp.pl/home.aspx?f=/edukacja/kse/multimedia.html