„ Lekcje z ZUS”  w Zespole Szkół Ekonomiczno-Chemicznych

„ Lekcje z ZUS” w Zespole Szkół Ekonomiczno-Chemicznych

Lekcje z ZUS to projekt ZUS oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, który zrodził się z potrzeby budowy świadomości młodego pokolenia Polaków w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. W pierwszej edycji projektu w roku szkolnym 2014/2015 wzięło udział około tysiąca szkół (w tym oczywiście ZSE-Ch) i kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całej Polski. W tym roku nasza szkoła również przystąpiła do II edycji projektu.

Pani Marta Tybor przeprowadziła cykl 4 zajęć z wykorzystaniem materiałów przygotowanych przez ZUS. Lekcje obejmowały następujące zagadnienia:

LEKCJA 1
Świadomy zawsze ubezpieczony
• historia ubezpieczeń
• istota ubezpieczeń
• dlaczego ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe
• rola i zadania ZUS

LEKCJA 2
Płacisz i masz, czyli co Ci się należy, gdy płacisz składki
• czym są ubezpieczenia społeczne
• rodzaje ubezpieczeń społecznych
• świadczenia z ubezpieczeń społecznych
• niepełnosprawność a niezdolność do pracy

LEKCJA 3
Emerytura – twoja przyszłość w Twoich rękach
• polski system emerytalny
• zasada solidaryzmu społecznego
• reforma 1999 roku
• podwyższenie wieku emerytalnego

LEKCJA 4
E-ZUS, czyli firma pod ręką
• rejestracja firmy w ZUS
• ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne
• zasady rozliczania składek na ubezpieczenie społeczne
• e-ZUS dla przedsiębiorczych – praktyczne narzędzie dla osób podejmujących własną działalność

Zachętą do uczestnictwa w programie jest konkurs „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” . W pierwszej edycji projektu nasi uczniowie (Klaudia Kosowska z kl. 2EŻ, Magdalena Piegza z kl. 2EŻ i Wojciech Kapuściński z kl. 2A) dobrnęli do etapu wojewódzkiego, rozegranego 16 marca 2015. Konkurs odbył się w przepięknej scenerii Sali Fontanowskiej Muzeum Historycznego Pałacu Krzysztofory w Krakowie. Sześćdziesięciu uczniów z 20 zespołów punktualnie o godz. 10.00 rozpoczęło zmagania konkursowe, polegające na drużynowym rozwiązywaniu testu wielokrotnego wyboru i 2 pytań otwartych. Tylko jedna drużyna z województwa małopolskiego mogła zakwalifikować się do etapu centralnego. Do finalistów, którzy odpowiedzieli bezbłędnie na wszystkie pytania zabrakło nam trzech punktów. Cieszyliśmy się bardzo z sukcesu, gdyż była to wspaniała przygoda i zarazem ciekawa lekcja o świecie ubezpieczeń.

16 listopada 2015 roku po raz drugi przystąpiliśmy do konkursu. Z niełatwymi pytaniami zmagało się 22 uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich. W szkolny etapie rywalizacja była indywidualna. Drugi – wojewódzki etap, w którym udział wezmą trzyosobowe zespoły szkół wyłonione po I etapie (w województwie małopolskim 20 szkół spośród 59 zgłoszonych) – zostanie zorganizowany 14 marca przyszłego roku. Następnie 24 kwietnia w finale w centrali ZUS w Warszawie rywalizować będzie 16 najlepszych zespołów z całego kraju.

Udział w konkursie to ciekawe doświadczenie. Uczniowie sprawdzają swoją wiedzę, która w przyszłości będzie im bardzo potrzebna.

/Marta Tybor/