Olimpiada Wiedzy o Ubezpieczeniach

Olimpiada Wiedzy o Ubezpieczeniach

Po raz trzeci Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini wziął udział w projekcie „Lekcje z ZUS”. Projekt objęty jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Pani Marta Tybor przeprowadziła w klasie I E (technik ekonomista) cykl 4 zajęć z zakresu ubezpieczeń społecznych z wykorzystaniem materiałów przygotowanych przez ZUS w formie książek z ćwiczeniami oraz prezentacji multimedialnych i filmów video. Lekcje obejmowały następujące zagadnienia:

Lekcja 1: Świadomy zawsze ubezpieczony (historia ubezpieczeń, istota ubezpieczeń, dlaczego ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe, rola i zadania ZUS).

Lekcja 2: Płacisz i masz, czyli co Ci się należy, gdy płacisz składki (czym są ubezpieczenia społeczne, rodzaje ubezpieczeń społecznych, świadczenia z ubezpieczeń społecznych, niepełnosprawność a niezdolność do pracy).

Lekcja 3: Emerytura – twoja przyszłość w Twoich rękach (polski system emerytalny, zasada solidaryzmu społecznego, reforma 1999 roku, podwyższenie wieku emerytalnego).

Lekcja 4: e-ZUS, czyli firma pod ręką (rejestracja firmy w ZUS, ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne, zasady rozliczania składek na ubezpieczenie społeczne, e-ZUS dla przedsiębiorczych – praktyczne narzędzie dla osób podejmujących własną działalność).

Udział w projekcie „Lekcje z ZUS” pozwala uczniom na poszerzenie wiedzy i nabycie umiejętności praktycznych z zakresu ubezpieczeń społecznych. Uczniowie szczególnie interesują się zagadnieniami z zakresu E-ZUS, czyli firma pod ręką, wszak wielu z nich w przyszłości zasili rynek przedsiębiorców. Dziękujemy za aktywną współpracę Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych w Chrzanowie.

Sprawdzeniem zdobytej wiedzy jest udział w Olimpiadzie Wiedzy o Ubezpieczeniach. Możemy się pochwalić sporymi sukcesami.  Trzy razy zakwalifikowaliśmy się do etapu wojewódzkiego. W poprzedniej edycji zajęliśmy trzecie miejsce w województwie.

W etapie szkolnym, w którym brało udział ponad tysiąc szkół z województwa małopolskiego, a który odbył się 29 listopada, startowało 25 uczniów naszej szkoły. Test składał się z 20 pytań. Trzy uczennice: Klaudia Kosowska kl. 4E (zdobyła19/20 pkt), Magdalena Piegza kl. 4E (zdobyła 20/20 pkt) i Karolina Jamroż kl. 1E (zdobyła 19/20) zdobyły wspólnie 58 punktów na 60.

Brawo! Mamy nadzieję, że to wystarczy by zakwalifikować się do etapu wojewódzkiego, do którego może zakwalifikować się tylko 20 szkół. Czekamy na wyniki!

/MT, PS/