Patriotyzm w słowie i w pieśni…

Patriotyzm w słowie i w pieśni…

W ramach projektu „Szkoła młodych patriotów” poświęconego setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zrealizowano kolejne przedsięwzięcia: Konkurs Pieśni Patriotycznych oraz Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej.

12 marca kilkanaścioro uczniów zmierzyło się w walce o tytuł najlepszego pieśniarza lub najlepszego recytatora w szkole. Wykonywane utwory podporządkowane zostały różnym momentom historycznym, w których patriotyzm wyrażał się w wielorakich postawach dyktowanych sytuacją ojczyzny. Z okresu przedrozbiorowego wysłuchaliśmy m.in. poezji obywatelskiej Jana Kochanowskiego oraz poezji okolicznościowej poświęconej obradom Sejmu Wielkiego. Czas zaborów zaprezentowali uczniowie recytujący „Rotę” Marii Konopnickiej i twórczość Norwida. Dramatyzm roku 1918 przypomniano w mistrzowskim wykonaniu pieśni „Taki kraj” oraz „Rozkwitają pąki białych róż”. Następnie zaprezentowali się uczestnicy z repertuarem z czasu II wojny światowej. Oprócz twórczości K.K Baczyńskiego wybrzmiał w rześkim tonie „Pałacyk Michla”. Z historii powojennej w ekspresywnym „Walczyku” – przypomniano historię „Inki”, sanitariuszki żołnierzy wyklętych. Nie mogło oczywiście zabraknąć „Murów” Jacka Kaczmarskiego, ponadczasowego „Przesłania Pana Cogito” Zbigniewa Herberta, subtelnych ujęć patriotyzmu w poetyckich słowach Miłosza, Różewicza, Szymborskiej…

Uczestnicy zostali ocenieni przez swoich kolegów, którzy zasiedli na widowni. Zgodnie z ich werdyktem wyniki konkursu ukształtowały się następująco. W kategorii pieśni: I miejsce: Julia Biskup, II miejsce: Aleksandra Janas, III miejsce: Wiktoria Mirek. Wyróżniono: Karola Nowakowskiego i Weronikę Drzyzgę. W kategorii recytacja: I miejsce: Karolina Kłosowska, II miejsce: Monika Michalska, III miejsce: Anna Monica. Wyróżniono Monikę Sowę.

Serdecznie gratulujemy wszystkim wykonawcom, którzy pozwolili w piękny sposób wybrzmieć patriotycznemu przesłaniu utrwalonemu w słowie i pieśni.