PIENIĄDZE NA DRZEWACH NIE ROSNĄ

PIENIĄDZE NA DRZEWACH NIE ROSNĄ

To prawda, o której mogli się przekonać uczniowie szkół średnich powiatu chrzanowskiego.

13 grudnia 2019 r. w Zespole Szkół Ekonomiczn0-Chemicznych w Trzebini odbył się Powiatowy Konkurs „PIENIĄDZE NA DRZEWACH NIE ROSNĄ”, którego celem było rozbudzanie zainteresowań ekonomią i finansami oraz nabycie umiejętności działania w sposób przedsiębiorczy, ze zrozumieniem finansowych konsekwencji podejmowanych przedsięwzięć.

Zakres tematyczny konkursu obejmował zagadnienia systemu bankowego w Polsce, Banków Centralnych Świata, podstawowych instrumentów finansowych, historii, funkcji i form pieniądza, zabezpieczeń polskich banknotów i euro, bezgotówkowych form płatności, inflacji, płacy brutto i netto, oszczędności i inwestycji, kredytów i pożyczek, rachunków bankowych, ubezpieczeń społecznych, podatków dochodowych i podatków pośrednich, jak założyć własną firmę, spółek i związków spółek.

Do konkursu przystąpiły 4 szkoły średnie:

  • II Liceum Ogólnokształcące im. Kamila Baczyńskiego w Chrzanowie
  • Liceum Ogólnokształcące w Trzebini
  • Zespół Szkół w Libiążu
  • Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini

Konkurs rozpoczął się prezentacją przygotowaną przez uczniów ZSE-Ch w Trzebini – kierunek technik ekonomista, dotyczącej zabezpieczenia pieniędzy.

Uczestnicy mogli podziwiać na wystawie przygotowaną przez ekonomistów prawdziwe banknoty z różnych części świata jak i te, które zostały wyróżnione w roku 2019, jako te najdroższe, najpiękniejsze, największe.  Zachwyt wzbudziły te najbardziej egzotyczne z Konga i Tanzanii.

Uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali akcesoria bankowe min. gizy do banknotów, worki jutowe, tajnopisy i wiele innych oraz obsługę urządzeń bankowych- liczarek do banknotów, monet i testera banknotów.

W przerwie konkursu uczniowie wraz z opiekunami zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez uczniów kierunku hotelarskiego i ekonomicznego. 

Najwyższe lokaty w konkursie  zajęli  następujący uczniowie:

     
I miejsce Alicja Kostrzewa       Zespół Szkół w Libiążu           
II miejsce Dominika Nazimek Zespół Szkół w Libiążu           
III miejsce     Jakub Gawąd ZSECH Trzebinia          

Wszyscy uczestnicy Konkursu wykazali się szeroką wiedzą z zakresu finansów.

Gratulujemy!!!  

Zapraszamy na kolejne edycje.