„Zagrożenia w świecie wirtualnym” spotkanie klas pierwszych – 7 grudnia 2020 r.

„Zagrożenia w świecie wirtualnym” spotkanie klas pierwszych – 7 grudnia 2020 r.

O niebezpieczeństwach czyhających w świecie wirtualnym i o zagrożeniach uzależnieniem od socjal mediów trochę inaczej, ale bardzo profesjonalnie – czyli o spotkaniu uczniów klas 1 z edukatorem medialnym – Panią Katarzyną Kudybą z Centrum Szkoleń Profilaktycznych „Edukator” z Krakowa.

W dniu 7 grudnia uczniowie klas 1 wzięli udział w warsztatach online na temat bezpiecznego korzystania z treści zawartych w internecie i portali społecznościowych. Pani edukator w bardzo przystępny i jednocześnie ciekawy sposób mówiła o pułapkach psychologicznych stosowanych w sieci w celu przyciągania uwagi użytkowników.  Zwracała uwagę na cenę emocjonalną, jaką płaci młody człowiek żyjący w świecie wirtualnym a nie rzeczywistym, utrzymujący  swoje relacje społeczne tylko w sieci. Przytoczyła również przykłady świadczące o marketingowych działaniach firm, mających na celu przyciąganie i utrzymywanie uwagi użytkowników min. Facebooka w celu promocji swoich produktów. Zwracała  również uwagę na nielegalne praktyki niektórych portali i aplikacji stosowanych w celu pozyskiwania danych „wrażliwych” ich użytkowników, min. zdjęć i zawartości telefonów, jak  również na fakt, że umieszczanie  w sieci naszych rozmów,  zdjęć i lokalizacji są doskonałym materiałem dla stalkerów.

Zatem proszę Was, uważajcie na swoje i innych bezpieczeństwo!

Pedagog szkolny