Sukces uczniów w konkursie „Fizyczne Ścieżki”

Sukces uczniów w konkursie „Fizyczne Ścieżki”

Uczniowie klasy 3S Anita Godyń i Daniel Kmiecik zostali laureatami II miejsca XVIII edycji ogólnopolskiego konkursu fizycznego „Fizyczne Ścieżki” zorganizowanego przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku i Instytut Fizyki PAN w Warszawie. Na pierwszy etap konkursu przesłali oni pracę zatytułowaną „Jaśniej czy ciemniej? – niech rozstrzygną to pomiary fotometryczne”.  W swojej pracy zawarli porównanie kilku metod pomiaru jasności światła, jakie są dostępne w warunkach szkolnych z użyciem przyrządów starszych i współczesnych. Praca została zakwalifikowana do finału, który w tym roku odbył się 20 i 21 kwietnia w NCBJ w Otwocku.

W finale zadaniem uczniów było zaprezentowanie swoich wyników przed publicznością oraz kilkunastoosobowym jury konkursu. Uczniowie zmagali się też z wnikliwymi pytaniami komisji konkursowej. Pomysłowość i rzetelność uczniów włożone w przygotowanie pracy zostały zauważone i docenione wysokim drugim miejscem w kategorii pracy naukowej. Od organizatorów konkursu w nagrodę uzyskali m.in. możliwość bezwarunkowego przyjęcia na studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego lub na dowolnym kierunku Politechniki Warszawskiej i Politechniki Świętokrzyskiej. Również szkoła została obdarowana pomocami naukowymi przeznaczonymi do pracowni fizycznej. Ponadto w ramach seminarium finałowego uczniowie zwiedzili NCBJ, wysłuchali wykładów, była też okazja do spotkania i rozmowy z innymi uczestnikami i naukowcami. Dla Daniela to już drugi udany udział w konkursie „Fizyczne Ścieżki”. W tej edycji konkursu razem z Anitą utworzyli zgrany zespół. Gratulujemy im świetnego wyniku oraz życzymy czerpania przyjemności z nauki i dalszych sukcesów!