Udział ZSECH w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Lekcje z ZUS”

Udział ZSECH w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Lekcje z ZUS”

Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych po raz kolejny przystąpił do  ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Lekcje z ZUS”.

Jest to projekt Zakładu Ubezpieczeń Społecznych skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, prowadzony pod patronatem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministra Edukacji i Nauki. Powstał by budować świadomość młodego pokolenia Polaków w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. „Lekcje z ZUS” kształtują świadomość młodzieży, uczą wzajemnej odpowiedzialności międzypokoleniowej, dają też praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom. Uczestniczą w nim uczniowie klas: 1 AE/E i   3 EG/E w ramach przedmiotów: Kadry i płace, Prowadzenie spraw kadrowych i rozliczanie wynagrodzeń. Projekt realizowany jest jako cykl czterech  lekcji podzielonych na 4 bloki dydaktyczne:

  1. Świadomy zawsze ubezpieczony
  2. Co Ci się należy, gdy płacisz składki
  3. Renty i emerytury
  4. e-ZUS, czyli firma pod ręką

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował pełen komplet materiałów i przekazał je dla naszej Szkoły. Uczniowie otrzymali specjalny zeszyt „Lekcje z ZUS”, który w przystępny sposób umożliwia zdobywanie wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu ubezpieczeń. Prezes ZUS, prof. dr hab. Gertruda Uścińska w materiałach przygotowanych dla uczestników projektu zapisała:

„Życie zawodowe – podobnie jak życie w ogóle – to sztuka wyborów. Aby wybrać właściwie, musicie znać nie tylko swoje prawa, lecz także swoje obowiązki. Projekt „Lekcje z ZUS” na pewno Wam w tym pomoże i dlatego są to cztery z najważniejszych lekcji w Waszym życiu”.

Uczniowie poznają podstawy prawne funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych, składki jakie należy opłacać od umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło i od prowadzonej działalności gospodarczej. Ulga na start, preferencyjne składki, Mały ZUS+ czy działalność nierejestrowana to tylko niektóre z pojęć, które stały się bliższe ekonomistom z naszej szkoły, a założenie i prowadzenie działalności gospodarczej stanie się w przyszłości znacznie łatwiejsze. Wiedzę zdobytą poprzez udział w projekcie „Lekcje z ZUS” uczniowie wykorzystają w codziennym życiu, nie tylko gdy założą własną działalność gospodarczą ale też gdy podejmą pracę zawodową.

Po zakończonym projekcie uczniowie będą mogli wziąć udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” – edycja 2021/2022.

Koordynator projektu: Grażyna Szopa