Technik ekonomista – co to jest za kierunek?
Jeśli pragniesz zrealizować marzenia w zakresie finansów, poznać podstawowe zasady i mechanizmy funkcjonowania całej gospodarki oraz działających w niej przedsiębiorstw nasza szkoła oferuje Ci kierunek technika ekonomisty. Podczas nauki poznasz zasady: organizacji pracy biura firmy, obliczania wskaźników niezbędnych do określenia sytuacji ekonomiczno-finansowej firmy, sporządzania sprawozdań finansowych, prowadzenia pełnej i uproszczonej księgowości, pracy działu kadr i płac, obsługi specjalistycznych programów księgowo-finansowych, kadrowo-płacowych oraz magazynowo-sprzedażowych, marketingu, samodzielnego wykonania zadań w zakresie zaopatrzenia, magazynowania materiałów i gotowych produktów, transportu, sprzedaży towarów i usług, prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Uczeń w trakcie nauki zdobywa wiedzę i umiejętności z zakresu:
- wykorzystania programów komputerowych do obsługi finansowo-księgowej przedsiębiorstw
- prowadzenia spraw kadrowo – płacowych
- tworzenia biznesplanów
- dokonywania analiz ekonomicznych
- prowadzenia rozliczeń finansowych z budżetami, instytucjami ubezpieczeniowymi, bankami i innymi jednostkami organizacyjnymi
- prowadzenia korespondencji w sprawach osobowych, finansowych i handlowych
- sporządzania typowych dokumentów i sprawozdań dotyczących funkcjonowania przedsiębiorstw, produkcji, sprzedaży i usług
- ewidencjonowania i analizowania operacji gospodarczych
- obliczania wskaźników efektywności działalności jednostki organizacyjnej
Po ukończeniu tego kierunku uzyskasz: doświadczenia zawodowe zdobyte podczas praktyk w bankach, przedsiębiorstwach, firmach, instytucjach finansowych i urzędach, możliwość posługiwania się dwoma językami obcymi w kontaktach z kontrahentami, umiejętność redagowania korespondencji handlowej w języku polskim i obcym, umiejętność wypełniania dokumentów w działalności finansowo- księgowej, magazynowej i sprzedażowej, płacowo-kadrowej, dokumentów podatkowych, obsługi kasy fiskalnej i sprzętu biurowego, urządzeń bankowych
Jakich przedmiotów będę się uczył?
Będziesz się uczył zarówno przedmiotów ogólnokształcących jak i ekonomicznych, takich jak m.in.: podstawy ekonomii i statystyki, prowadzenie gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych, prowadzenie spraw kadrowych i rozliczanie wynagrodzeń, gospodarowanie zasobami rzeczowymi i dokumentowanie zdarzeń gospodarczych, elementy prawa, systemy komputerowe w rozliczeniach finansowych, systemy komputerowe w dokumentacji kadrowo-płacowej.
Gdzie pojadę na wycieczkę zawodową?
Jednym z elementów kształcenia są wycieczki programowe. Organizujemy wycieczki do banków, firm i zakładów produkcyjnych, na wyższe uczelnie. Uczestniczymy w wykładach tematycznych, w imprezach targowych. Bierzemy udział w spotkaniach z przedstawicielami urzędu miasta, urzędu pracy, ZUS, urzędu skarbowego i właścicielami firm.
Gdzie i kiedy będę miał praktykę zawodową?
Praktyki zawodowe odbywają się w III i IV klasie – w wymiarze 140 godzin każda (czyli po 4 tygodnie). W przypadku problemów ze znalezieniem miejsca odbywania praktyki oczywiście możesz liczyć na naszą pomoc.
Kiedy będę zdawał egzaminy zawodowe z poszczególnych kwalifikacji?
W zawodzie technik ekonomista przewidziane są 2 kwalifikacje: EKA.04. Prowadzenie dokumentacji w jednostce organizacyjnej i EKA.05. Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych. Egzaminy zawodowe odbywają się w IV i w połowie V klasy. Po zdaniu egzaminów z kwalifikacji uzyskujesz dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik ekonomista.
Jakie języki obce mogę wybrać?
W naszej szkole obowiązkowo uczysz się języka angielskiego, a jako drugi wybierasz pomiędzy: niemieckim, francuskim i hiszpańskim. Poza zajęciami „ogólnymi” z dwóch języków obcych (w tym z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym), będziesz również miał możliwość uczęszczania na lekcje języka angielskiego zawodowego, które zapoznają Ciebie z terminologią związaną z tym zawodem.
Gdzie potem znajdę pracę?
Technik ekonomista może być zatrudniony na wszystkich stanowiskach pracy w obszarze prac ekonomiczno-biurowych. W przedsiębiorstwach produkcyjnych, usługowych i handlowych, w bankach, instytucjach ubezpieczeniowych i podatkowych, w działach marketingu, zaopatrzenia i gospodarki materiałowej, zatrudnienia, wynagrodzeń, księgowości, sprzedaży produktów, planowania produkcji, sprawozdawczości finansowej, w obrocie i zarządzaniu nieruchomościami oraz instytucjach prowadzących badaniach rynku.
Możesz pracować jako: ekonomista, menedżer, wirtualny finansista, księgowy, specjalista w wydziałach nadzoru finansowego, specjalista ds. budżetowania, doradca finansowo – ubezpieczeniowy, specjalista d/s bankowości i kredytów, pracownik sekretariatu, doradca inwestycyjny i podatkowy, asystent dyrektora, asystent d/s administracji. Możesz również otworzyć własną firmę świadczącą usługi finansowe, księgowe czy ubezpieczeniowe.
Absolwenci tego kierunku poszukiwani są wszędzie tam, gdzie potrzebna jest fachowa wiedza z zakresu ekonomii, finansów, zarządzania, sprzedaży, logistyki, prowadzenia działalności gospodarczej i marketingu.
Technik ekonomista może podejmować pracę w:
- urzędach administracji państwowej i samorządowej,
- bankach,
- instytucjach ubezpieczeniowych,
- biurach rachunkowych i urzędach skarbowych,
- przedsiębiorstwach produkcyjnych
- firmach usługowych i handlowych,
- prowadzić własną działalność gospodarczą
Kończąc naukę w zawodzie technik ekonomista jesteś przygotowany, aby kontynuować edukację na uczelni wyższej na kierunkach: ekonomia menedżerska, gospodarka i administracja publiczna, handel zagraniczny, transport i logistyka, handel i zarządzanie sprzedażą, reklama multimedialna, informatyka ekonomiczna, bankowość i finanse, towaroznawstwo, przedsiębiorczość i inwestycje, finanse i rachunkowość, zarządzanie zasobami ludzkimi.