Technik ochrony środowiska

To kierunek dla osoby, która zastanawia się co zrobić, aby powietrze, którym oddychamy, było czystsze i wolne od spalin, czy jesteśmy w stanie ograniczyć góry śmieci, które straszą na wysypiskach, jak ocalić nasze piękne jeziora i rzeki od ekologicznej śmierci...

Początek

1 kwietnia 2018 - 08:00

Koniec

31 sierpnia 2018 - 10:00

Adres

Głogowa 12, Trzebinia   Zobacz na mapie

Kategoria

Technikum

Technik ochrony środowiska – co to jest za kierunek?

Na pewno nieraz idąc wzdłuż ruchliwej ulicy, zastanawiasz się czym my właściwie oddychamy – skoro tyle spalin trafia do atmosfery? Mijając rzekę lub staw – przemknęło ci przez myśl, dlaczego te zbiorniki są tak zarośnięte? Widząc wypadek na morzu lub na drodze, zastanawiasz się – jak usunąć tłustą plamę oleju czy ropy ze zbiornika wodnego lub z gleby? A te wysypiska śmieci, straszące górą zużytych rzeczy, przedmiotów; czy z tym da się coś zrobić? Na te i inne nurtujące Cię pytania znajdziesz u nas odpowiedź, przyjdź, dołącz do ludzi, którym nie jest obojętna ochrona środowiska naturalnego.

Jakich przedmiotów będę się uczył?

Czekają ciebie następujące zajęcia: badania i ocena stanu środowiska, monitoring środowiska, ochrona wód, ochrona powietrza oraz ochrona przed hałasem,  gospodarka odpadami oraz ochrona gleb.

Co więcej, czeka na ciebie doposażona kilka miesięcy temu dzięki funduszom unijnym pracownia ochrony środowiska.

Gdzie pojadę na wycieczkę zawodową?

W trakcie nauki będziesz miał możliwość uczestniczyć w wycieczkach zawodowych między innymi do: Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi „Beskid” w Żywcu, Elektrowni „Siersza” w Trzebini, Oczyszczalni Ścieków w Chrzanowie, Spalarni Odpadów SARPI w Dąbrowie Górniczej, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Chrzanowie.

Gdzie i kiedy będę miał praktykę zawodową?

Praktyka czeka cię w klasie drugiej w wymiarze czterech tygodni.

Będziesz mógł ją odbyć w: laboratoriach przy zakładach przemysłowych, stacjach uzdatniania wody, oczyszczalniach ścieków, działach ochrony środowiska zakładów przemysłowych, przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych, przedsiębiorstwach oczyszczania miasta, prywatnych przedsiębiorstwach specjalistycznych zajmujących się ochroną środowiska.

Kiedy będę zdawał egzaminy zawodowe z poszczególnych kwalifikacji?

Egzaminy odbywają się kolejno:

Kwalifikacja R.7. „Ocena stanu środowiska” pod koniec klasy II.

Kwalifikacja R.8. „Planowanie i realizacja zadań związanych z ochroną środowiska” w połowie klasy IV.

Jakie języki obce mogę wybrać?

W naszej szkole obowiązkowo uczysz się języka angielskiego, a jako drugi wybierasz pomiędzy: niemieckim, francuskim i hiszpańskim.

Gdzie potem znajdę pracę?

Po ukończeniu technikum ochrony środowiska możesz znaleźć pracę w: ośrodkach badań i kontroli środowiska, terenowych organach administracji państwowej w zakresie ochrony środowisk, stacjach sanitarno – epidemiologicznych, działach ochrony środowiska zakładów przemysłowych,  miejskich przedsiębiorstwach wodociągów i kanalizacji, stacjach uzdatniania wody i oczyszczalniach ścieków, zakładach unieszkodliwiania odpadów, pracowniach ochrony środowiska biur projektowych, instytutach naukowo – badawczych, ośrodkach badawczo – rozwojowych zajmujących się ochroną środowiska, prywatnych przedsiębiorstwach specjalistycznych.

/BM, PS/

Więcej szczegółów

Telefon

32 61 21 185

E-mail

zsech@poczta.onet.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress