Technik spedytor – co to jest za kierunek?
Spedytor jest to osoba, która zawodowo zajmuje się przemieszczaniem towarów oraz czynnościami z tym związanymi (przeładunek, przewóz, składowanie, pakowanie, ubezpieczenie, dystrybucja itp.). W przypadku eksportu oraz importu towarów, spedytor odpowiedzialny jest za wypełnianie druków celnych oraz organizację odpraw celnych. W swojej pracy doradza w sprawach wyboru środka transportu i drogi przewozu oraz przygotowania ładunku do przewozu.
Jakich przedmiotów będę się uczył?
Zajęcia edukacyjne w ramach tego zawodu to m.in.: podstawy spedycji, organizowanie procesów transportowych i spedycyjnych, organizowanie procesu załadunkowego i rozładunkowego, kalkulowanie cen i dokumentowanie realizacji procesów transportowych i spedycyjnych.
Gdzie i kiedy będę miał praktykę zawodową?
Praktyki odbywają się w klasach III i IV w wymiarze 140 godzin każda tj. trwają po 4 tygodnie. Mogą odbywać się w przedsiębiorstwach prowadzących szeroko rozumianą działalność transportową, logistyczną i spedycyjną – a firm takich na naszym terenie nie brakuje. Pamiętaj! W przypadku jakichkolwiek problemów ze znalezieniem miejsca praktyki, możesz liczyć na naszą pomoc w tym zakresie!
Kiedy będę zdawał egzaminy zawodowe z poszczególnych kwalifikacji?
Egzaminy z kwalifikacji SPL.05 „Organizacja transportu oraz obsługa klientów i kontrahentów” odbywa się w połowie klasy V.
Jakie języki obce mogę wybrać?
W naszej szkole obowiązkowo uczysz się języka angielskiego, a jako drugi wybierasz pomiędzy: niemieckim, francuskim i hiszpańskim.
Poza zajęciami „ogólnymi” z dwóch języków obcych (w tym z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym), będziesz również uczęszczał na lekcje języka angielskiego zawodowego, na których poznasz specjalistyczne słownictwo związane z tym zawodem.
Gdzie potem znajdę pracę?
Transport i spedycja należą do rozwijającej się gałęzi gospodarki w naszym kraju, więc technicy spedytorzy są grupą poszukiwanych pracowników. Mogą pracować w przedsiębiorstwach logistycznych, spedycyjnych, transportowych, agencjach obsługi portów morskich, lotniczych oraz we wszystkich przedsiębiorstwach sprzedających wyprodukowane towary, jak również w hurtowniach zaopatrujących placówki handlowe.