Chińcyki trzymają się mocno. Wizyta w Rydlówce.

Chińcyki trzymają się mocno. Wizyta w Rydlówce.

Czwartkowy dzień część z nas spędziła  w Krakowie, przemierzając  szlak twórców Młodej Polski. Wycieczkę rozpoczęliśmy od Bronowic, a ściślej rzecz biorąc od Rydlówki, gdzie miało miejsce słynne wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną ze wsi Bronowice Małe, opisane przez Stanisława Wyspiańskiego w dramacie „Wesele”. Dworek  do dziś należy do rodziny Rydlów. Znajduje się tam niewielkie Muzeum Młodej Polski, w którym zrekonstruowano izbę weselną, izbę taneczną, oraz alkierz. Ekspozycję  dopełniają obrazy artystów młodopolskich. Następnie udaliśmy się do Kościoła św. Franciszka z Asyżu,  w którym ściany prezbiterium i transeptu pokrył wspaniałą polichromią S. Wyspiański. Podziwialiśmy także witraże artysty, zwłaszcza ogromny   Bóg Ojciec – Stań się. Ostatnie chwile spędziliśmy w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.  Niesamowite wrażenie zrobiło na nas monumentalne malarstwo Matejki czy Siemiradzkiego. /EP, MM, PS/