II Olimpiada Statystyczna

II Olimpiada Statystyczna

1 grudnia w całej Polsce do zawodów szkolnych II edycji Olimpiady Statystycznej przystąpiło 2545 uczestników, rozwiązując test on-line składający się z pytań z zakresu matematyki, statystyki i ekonomii. Wśród nich znalazło się dziesięcioro naszych uczniów.

A jest o co walczyć. Złote Indeksy dla olimpijczyków uczelni honorujących laureatów i finalistów z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego na pierwszy rok studiów przygotowały: Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Politechnika Świętokrzyska w Kielcach, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Opolski w Opolu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Warszawski w Warszawie, Uniwersytet Zielonogórski w Zielonej Górze.

Obszary tematyczne Olimpiady Statystycznej

  1. Przedmiot, metody i organizacja badań statystycznych.
  2. Analiza struktury, współzależności oraz dynamiki zjawisk masowych.
  3. Prezentacja graficzna i tabelaryczna danych.
  4. Podstawy rachunku prawdopodobieństwa.
  5. Rynek. Gospodarka. Przedsiębiorstwo.
  6. Przemiany społeczno-gospodarcze w Polsce i na świecie.
  7. Struktura społeczna. Struktura klasowo-warstwowa polskiego społeczeństwa.
  8. Technologia, przyroda, nauki o zdrowi.
  9. Wzrost zasobów danych w świecie.

Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się: Kamila Głownia (2E), Julia Kotela (2E), Katarzyna Godyń (3AE/E), Karolina Pasierbek (2E), Iwona Kuchta (3AE/E) i Anna Kwadrans (3AE/E); osiągając wymaganą liczbę punktów tj. 50% poprawnych odpowiedzi. Niestety regulamin przewiduje awans tylko 3 najlepszych w danej szkole i tak w Krakowie 9 stycznia 2018 r. naszą szkołę będą reprezentowały uczennice: Anna Kwadrans, Iwona Kuchta, Karolina Pasierbek.

Trzymamy za Was kciuki!

/Marta Tybor, PS/