Wycieczka do Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie i Muzeum Górnego Śląska

Wycieczka do Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie i Muzeum Górnego Śląska

29 listopada 2022 roku odbyła się wycieczka przedmiotowa klasy 2R z geografii do Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie. Jest to obecnie najnowocześniejszy park nauki w Europie. Powstał w wyniku modernizacji i przebudowy planetarium w Chorzowie zakończonej w czerwcu 2022 roku.

Uczniowie brali udział w warsztatach i wykładach z trzech dziedzin sejsmologii, meteorologii i astronomii. Uczestnicy nie tylko mogli obejrzeć różne zjawiska na interaktywnej ekspozycji ale również ich doświadczyć.
Przeżyli trzęsienie ziemi, byli na biegunie i równiku, próbowali swych sił jako prezenterzy pogody w telewizji, odbyli symulowany lot w kosmos oraz zobaczyli najdalsze zakątki wszechświata. Zastosowane w parku nauki innowacyjne metody, poszerzyły wiedzę i umiejętności młodzieży z zakresu geografii fizycznej.
Ponieważ 29 listopada był dniem otwartym w Muzeum Górnego Śląska w Katowicach, stało się ono również celem naszej podróży naukowej.

Muzeum znajduje się pod powierzchnią ziemi w byłej kopalni Katowice, zaskoczyła nas tam ekspozycja, pokazująca historię Górnego Śląska. Szczególną uwagę zwróciliśmy na okres industrializacji zaprezentowany przy pomocy niezwykłej scenografii i eksponatów. Do muzeum w Katowicach warto pojechać raz jeszcze, na pewno tam wrócimy.